کوهمره سرخی

در حال حاضر منطقه کوهمره سرخی از روستاهای متعددی تشکیل شده‌است .

از روستاهای این منطقه می‌توان روستای ده سرو، ماصرم (سفلی و علیا)، چشمه بردی ،چنارک ،ملاحسینی ،بهاره،کراج،... و از جمله مورجان(مورگوون) که یکی از قدیمی ترین روستاهای کوهمره سرخی است، که سنگ نوشته های از دوران بسیار دوررا در انجا می توان یافت، نام برد. وجود قبرستانهای متعدد ونوع ساختانهای این ده بیاتگر قدمت طولانی این ده است زیرا قلعه‌های قدیمی در نزدیکی این روستاها به چشم می‌خورد. روستای کراج نیز یکی از روستاهای کوهمره سرخی است که تا به حال سه بار تغیر مکان داده است[ده کراج  در کنار کوهی به نام مرگوون واقع شده است. با توجه به حضور طوایف مختلف گویش‌ها نیز متفاوت است ولی گویش استفاده شده ریشه در زبان پهلوی دارد.

که در واقع منطقه کوهمره سرخی منطقه ای بسیار خوش آب و هوا است،که در 35 کیلومتری شیراز واقع شده است .و باتوجه به کوههای پوشیده از جنگل ،آبشاروچشمه های طبیعی زیبا در روزهای تعطیل پذیرای بسیاری از گردشگران از شهر های دور و نزدیک است .

با ذکر این اوصاف متاسفانه منطقه کوهمره سرخی از حد اقل امکانات محروم است از جمله  داشتن گاز،.یک شعبه بانک،تلفن ثابت،دست رسی به اینترنت ، یک زمین فوتبال چمن و... با توجه به این این منطقه در 35 کیلومتری شیراز واقع شده است و تا 5 کیلومتری آن برای شرکت رامک این امکانات از جمله گاز فراهم شده است. و هر چندکه طرح تبديل کوهمره سُرخي به بخشداري مستقل در زمان دولت آقاي مهندس ميرحسين موسوي در هيئت دولت تصويب شد ولي متأسفانه مقامات وقت استان به دليل نفوذ در فرمانداري و استانداري وقت اين بخشداري را به سرقت بردند و به «بخش ارژن» تبديل کردند و مناطقي از کوهمره سُرخي را که تا آن زمان جزو بخش مرکزي شيراز بود به فيروزآباد و کوار انتقال دادند. به اين ترتيب، بلايي بر سر منطقه آوردند که زبان حال ما اين ضرب‌المثل معروف شد: «از طلا بودن پشيمان گشته‌ايم، مرحمت فرموده ما را مس کنيد.»که در حال حاضر نه این که این منطقه را به بخش تبدیل نکردند بلکه از این حداقل امکانات که ذکر شد نیز محروم است .

بنابراین،همکاری همه ی اقشار منطقه از جمله جوانان و تحصیل کردها را می طلبد که این منطقه فراموش شده با پتانسیل بالا را دباره بسازیم .

 

به امید روزی که دیگر روی این منطقه نام محروم نگذارند

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:13  توسط علی اصغر بهرام نسب  |